fbpx

V ZDRAVOM DOME ZDRAVÝ VZDUCH®

NIČ NEOVPLYVNÍ V KVALITU BÝVANIA V TAKEJ MIERE, AKO SPÔSOB JEHO VETRANIA

    
Naša spoločnosť pôsobí na Slovenskom trhu od roku 2007. Okrem samotného predaja sa venujeme poradenstvu a i publikovaniu našich skúseností v rámci spolupráce s magazínmi a prostredníctvom nášho blogu. V  rámci našich skúseností sa klientom vždy snažíme poradiť ako sa vyvarovať chybám. Spoločnosť COMAIR sa venuje vývoju a predaju ventilačných systémov špecializovaných pre objekty určené na bývanie od 70-tých rokov minulého storočia. 


1. Považovať systém vetrania za nadštandard či nepotrebnosť

Inštalovať systém riadeného vetrania je potrebné nielen kvôli energetickému certifikátu budovy, ktorý sa spája s legislatívou.
V rámci modernej výstavby sú stavby projektované ako čo najviac vzduchotesné a bez správneho spôsobu vetrania v nich dochádza k výraznému zníženiu komfortu bývania a značnému zhoršeniu podmienok pre udržanie zdravia.

2. Inštalovať systém unáhlene

Výber systému len na základe získania energetického certifikátu sa nevypláca. Je nevyhnutné zvážiť, čo chceme priamo zapracovať do stavby, pretože náklady spojené s výmenou, či opravou sú finančne náročné. Životnosť kvalitného systému je približne rovnaká ako životnosť celej stavby, preto je nevyhnutné zvážiť predovšetkým vplyv na zdravie - teda vnútorné ošetrenie potrubí pred usádzaním prachu a baktérií. Vždy je potrebné si dodávateľa preveriť, aby ste mali istotu, že komponenty aj po rokoch nie sú schopné stavbu znehodnotiť (rosením sa, či kondenzátom na komponentoch s tenkým plášťom).

3. Realizovať systém bez uceleného konceptu a montážneho poradenstva

Väčšina kvalitných systémov má presné pokyny a odporúčané príslušenstvo pre montáž. V prípade, že je možné montáž realizovať viacerými spôsobmi a s úplne iným príslušenstvom, rôznymi dodatočnými páskami, či tesneniami, je potrebné byť v strehu. Každý zásah "naviac" môže ovplyvniť fungovanie celého systému.

4. Výber vetracej centrály bez poradenstva

Každý z projektov je špecifický aj keď sa pri jeho navrhovaní riadime všeobecnými pravidlami. Najväčším rizikom výberu bez poradenstva je tendencia k výberu poddimenzovanej centrály, teda centrály, ktorej optimálny výkon je nižší ako by bol potrebný pre daný projekt. Správne nadimenzovaná centrála funguje potichu, v drvivej väčšine času len v nižšom výkonnostnom stupni, v ktorom dokáže bezpečne zabezpečiť chod celého systému bez toho, aby bolo náročnejšie na spotrebu energie, bolo hlučné, alebo sa znížila jeho životnosť.


5. Kúpa podozrivo lacného zariadenia

Systém riadeného vetrania sa po zakrytí stáva súčasťou celej stavby. Lacné zariadenia a komponenty sú síce menej náročné v čase investície, no ic výsledná hodnota môže byť výrazne vyššia najmä po započítaní nevyhnutných opráv, či nižšej účinnosti a vyššej spotreby energie. Správne by systém nemal byť pre domácnosť citeľný ani v mesačnej réžii a ani v potrebe ho nastavovať alebo prepínať. Kvalitné systémy fungujú na základe programovateľnej jednotky a počas celého roka nie je okrem výmeny filtrov potrebný žiadny iný zásah.

6. Systém s použitím už nedoporučovaných materiálov a komponentov

Vzhľadom na požiadavky systémov v rodinných domoch, ktoré sú odlišné oproti napríklad verejným priestorom alebo prevádzkam (v dome na prvom mieste nehlučnosť, bezpresluchovosť a hlavne životnosť a možnosť údržby). Preto do rodinného domu v dnešnej dobe nepatrí:
- systém SPIRO rozvodov so spojmi s hliníkovou páskou, so systémom tlmičov hluku a chrbticovou topológiou (presluchy, vyzrážanie kondenzu na plechových stenách, nemožnosť čistenia kvôli tlmičom...)
- použitie hliníkových flexi potrubí, aj izolovaných (nemožnosť čistenia, nemožnosť výmeny ak je zabudované, po 5 rokoch mnoho usadenín, ktoré dýchate)
- použitie polystyrénovým potrubí a komponentov v priamom styku so vzduchom (hlavne kvôli zdravotným rizikám)
- kombinácie rôznych potrubí a systémov určených pôvodne na úplne iný účel (kanalizačné potrubia, chráničky káblov, kvôli zdravotným rizikám) 

V každom prípade si treba uvedomiť, že ak staviate dom pre seba a svoju rodinu, budete privádzaný vzduch dýchať s celou rodinou, ako sa povie po celý život. Preto pri systéme vetracích rozvodov nie je vhodné robiť kompromisy kvôli pomerne symbolickej úspore financií vzhľadom na životnosť, vplyv a funkčnosť systému.  


Tip: V prípade, že klient nemá dostatok finančných prostriedkov na okamžitú kúpu, odporúčame počas stavby osadiť menej náročnú fázu vzduchovodných potrubí, aby minimalizoval náklady, ktoré by vznikli dodatočným zakrývaním potrubí v interiéri, uzavrieť ich a vetraciu centrálu osadiť dodatočne.

Prihláste sa na odber noviniek

Rýchly kontakt:

AERO SYSTEM, s.r.o.
Kancelária a sklad:
Hniezdne 118 
065 01  Hniezdne

Všeobecné informácie: info@comair.sk
+421 905 401 344
Technická podpora: +421 907 911 565
Montáže - podpora: +421 915 710 914
Obhliadka referencií: obhliadka@comair.sk
Projekcia: projekcia@comair.sk