Ako na to?

Doporučujeme

“V zdravom dome zdravý vzduch©

Nič iné Vám kvalitu a zdravosť bývania neovplyvní v takej výraznej miere ako práve vetrací systém použitý vo Vašom dome...

Ako na to?

V prvom rade si musíte ujasniť čo presne chcete. To znamená rozhodnúť sa či chcete realizovať iba klasické prirodzené (gravitačné) vetranie, hybridné vetranie alebo riadené vetranie s rekuperáciou tepla. Všetky spomínané systémy majú svoje výhody aj nevýhody a niesú univerzálnou alternatívou vhodnou do každého objektu. Avšak v prípade ak planujete stavbu podľa najnovších trendov, s modernou tesnou uzatvorenou obálkou, nízkou spotrebou energie na vykurovanie a hlavne poskytujúcu zdravé bývanie bez kompromisov, je viac než pravdepodobné, že po objektívnom zvážení všetkých kladov nebudete uvažovať inak ako s riadeným vetraním a rekuperáciou energie (tepla v zime, chladu v lete). K popísaniu a objektívnemu zhodnoteniu možných riešení skúste použiť našu príručku na výber vhodného vetracieho systému.

 

Príručka "Ako si vybrať vhodný vetrací systém" (kliknutím otvoríte v novom okne)

Dokument je určený:

- stavebníkom, ktorí zvažujú riešenie vetrania

- investorom

- realizátorom vetracích systémov

- ľudom ktorí sa chcú dozvedieť viac o možnostiach vetrania moderných domov

 

Niekoľko základných informácií:

 

Srdce automatického vetracieho systému s rekuperáciou tepla z odpadového vzduchu sa nazýva centrálna rekuperačná jednotka. Centrálna jednotka odsáva použitý vzduch z miestností. Vzduch je zvyčajne odstránený priamo z miest, ktoré produkujú vyššiu vlhkosť alebo zápach, to znamená z kúpeľne alebo WC, kuchyne, práčovne a zároveň je presne rovnaké množstvo čerstvého vzduchu privádzané do miestnosti, kde väčšina členov rodiny trávi väčšinu času, tj obývacie izby, spálne, detské izby a ďalšie podľa potreby. Vďaka týmto dvom súčasným procesom máme doma vždy optimálne množstvo čerstvého vzduchu prúdiace zo spálne, obývačky do kuchyne alebo kúpeľne. Zároveň sú v centrálnej jednotke osadené filtre vonkajšieho vzduchu, takže než sa vzduch dostane do miestností, je očistený od prachu a jemných nečistôt. Ľudia alergickí na pele môžu použiť v jednotkách filtre vzduchu s vyššou hustotou, vďaka čomu budú tieto alergény zadržané. Najväčšou výhodou centrálneho vetracieho systému je skutočnosť, že celý proces výmeny vzduchu sa vykonáva automaticky podľa nastaveného harmonogramu. Ak doma nie je nikto, jednotka pracuje s minimálnym výkonom, ktorý poskytuje základnú hygienickú úroveň výmeny vzduchu. Nie je preto potrebné nechávať otvorené okná ani na vetraciu polohu.  V špeciálnych prípadoch (napr. ak je doma väčší počet ľudí než obvykle, prípadne je tu potreba rýchleho nárazového vyvetrania miestností), možno cez ovládací panel zadať pokyn na manuálne zvýšenie výkonu vzduchotechnickej jednotky. V našich klimatických podmienkach má veľmi veľký význam takzvaný tepelný výmenník (rekuperátor) namontovaný vo vnútri jednotky, ktorý slúži na prenos tepla z odpadového vzduchu do čerstvého vzduchu privádzaného do interiéru. To nám umožňuje ušetriť drvivú časť energie a privádzaný vzduchu do miestností je predhriaty na komfortnú teplotu. Nie iba v zimnom, ale aj v jesennom a jarnom období sa tak môžeme tešiť z pohody a zdravého prostredia doma. A nemalú dôležitosť má aj fakt, že kvalitný výmenník dokáže obnoviť viac ako ¾ tepla z odpadového vzduchu, všetky výmenníky používané u značky Comair majú účinnosť vyššiu ako 90%, sú protiprúdové, celokovové, vyhotovené z trvácnej hliníkovej zliatiny.

 

V prípade, že si chcete dopriať zdravé prostredie bez kompromisov, komfort a ešte ušetriť energiu na vykurovanie, neváhajte a rozhodnite sa pre riadené vetranie s rekuperáciou. Toto rozhodnutie určite neoľutujete.

 

odkazy: rekuperačná jednotka, vetranie, rekuperácia, rekuperačné vetranie, ventilácia, rekuperačné jednotky, vetracia jednotka, rekuperačná jednotka, rekuperácia, rekuperačná jednotka, centrálne vetranie s rekuperáciou, nútené vetranie, rekuperačná jendotka, rekuperácia, rekuperačka, vetracia centrála, rekuperácia

Aktuálne v akcii


NÁVRH SYSTÉMU ZDARMA - návrh vhodného systému, funkčnný náčrt a nacenenie potrebných komponentov zdarma!

AQUACOMPLUS SET PRICE - špeciálna zľava na systém zemného výmenníka pre existujúceho zákazníka alebo pri odbere spolu s centrálou HRUC-E.

ActiveCarbon Filter - set protizápachových filtrov pre každú predanú centrálu HRUC zdarma.

AQUACOM I. riadiaca jednotka - staviate vlastný systém zemného výmenníka?

Z našich publikácií

 

 

WEB LINK V QR PODOBE:

 

Stačí načítať a uložiť pomocou mobilného telefónu

 

S5 Box

Register

Google+