fbpx

V ZDRAVOM DOME ZDRAVÝ VZDUCH®

NIČ NEOVPLYVNÍ V KVALITU BÝVANIA V TAKEJ MIERE, AKO SPÔSOB JEHO VETRANIA

    
Počas návštev v referenčnom dome sa s klientmi neustále dostaneme do debaty o všetkých technológiách, ktoré spolupracujú na celkovej mikroklíme domu – teda všetkých vnútorných podmienkach nehnuteľnosti, ktorých výsledok má byť pre obyvateľov čo najpríjemnejší. Vďaka tomu, že ročne máme týchto návštev cez 90 sme sa rozhodli najviac rezonujúce odporúčania spracovať do týchto tipov.

PRÍJEMNÉ NA DOTYK
Vyššie počiatočné náklady odrádzajú od realizácie podlahového vykurovania rovnako ako mylná domnienka o tom, že jeho nižšia teplota nezabezpečí dostatočný tepelný komfort. Opak je však pravdou, dobre navrhnuté a kvalitne urobené podlahové kúrenie zabezpečuje dokonalý tepelný komfort a pritom je veľmi šetrné nielen v mesačnej réžii k financiám ale hlavne v spôsobe vykurovania, ktorý je pozvoľný a nie nárazový, čo šetrí naše sliznice.

„Úplne najviac sa teším, že všetky naše deti sa mohli bezpečne hrať na zemi bez toho, aby som sa bála prechladnutia. Nakoniec ma netrápil ani ich večný boj s obliekaním. Zlepšenie “kvality bývania” tak prišlo aj v inej forme :) “

BEZ HLUKU A PRACHU
Väčšina ľudí neuvažuje o používaní centrálneho vysávača pokiaľ ho nevyskúša alebo nevidí u niekoho známeho. Klienti sa zvyčajne „pasujú“ s hlavnými témami stavby ako je výber materiálu na samotnú realizáciu, či výber strešnej krytiny. Myslieť na tento detail sa však oplatí, nielen kvôli tomu, že už nepotrebujete prenášať samotný vysávač po byte, ale hlavne kvôli prašnosti. Centrálny vysávač je totiž zvyčajne umiestnený v technickej miestnosti, takže pri vysávaní je minimálny hluk i prašnosť. Obrovskou výhodou je zároveň možnosť vybrať si zaradenie s podstatne vyšším výkonom.

„Vysávam častejšie, je to totiž jednoduchšie. Pri našom retrívrovi je to nespornou výhodou. Šikovné.“


BEZ STRACHU Z CHLADU

Nízkoenergetické, alebo pasívne stavby dokonale komunikujú s pozemkom a jeho orientáciou. Ich súčasťou je častokrát aj väčšia sklenená plocha na slnečnej strane z ktorej profitujeme predovšetkým v zime, kedy slnko dokáže vyhrievať väčšinu interiéru. Na realizáciu tejto chytrej finty je však potrebná investícia do kvalitných okien. Výber okien je asi najčastejšou témou, klienti často zvažujú predovšetkým počet komôr v samotnom okne. A veru platí čím viac, tým lepšie. Investícia sa vráti nielen na mesačných výdavkoch, keďže veľká chladná plocha by v zime ochladzovala interiér ale aj na pocite.

„Zadné presklenie a jeho cena nás dosť strašila, ale celková atmosféra domu, jeho presvetlenie prirodzeným svetlom bolo úplnou prioritou už pri výbere projektu celého domu. Okná boli drahšie, no sme prekvapení, že ani pri mínusových teplotách pocitovo nechladia. Rozdiel si človek uvedomí, až keď ich má. Dobre to vymysleli.“

KRB... KOTOLŇA V OBÝVAČKE?
Klienti sa delia presne na dve skupiny – určite áno a určite nie.
Drvivá väčšina si však realizáciu rodinného domu bez krb nevie predstaviť a šikovný krbový majster dokáže krb zhotoviť bezpečne tak, aby bola prítomnosť popolčeka a spalín úplne minimálna a nebadateľná. Navyše pri správnej manipulácii a využívaní vhodného paliva má realizácia krbu azda len jednu nevýhodu – závislosť na jeho atmosfére. Medzi výhody patrí najmä možnosť využívať ho spolu s akumulačnou nádržou, kedy okrem dobrého pocitu, sálavého tepla môžeme napríklad zároveň ohrievať teplú vodu či ostatné izby pomocou teplovzdušných prieduchov.

„Bez krbu by to nebol náš dom. Ťažké bolo len vybrať aký, páčilo sa nám ich veľmi veľa. Obsluha vyžaduje len trochu praxe.“

ZABUDNÚŤ NA VETRANIE
Každý si vie vybaviť, aký je to pocit byť na čerstvom vzduchu. Bohužiaľ si vieme vybaviť aj ten, keď sa nad ránom zobudíme v prekúrenej spálni. V utesnených objektoch (resp. takmer vzduchotesných) je odporúčané vetrať minimálne 5 minút každú hodinu. Takto by sme mali zabezpečiť zdravé prostredie, ktoré je zároveň pocitovo príjemné. Ruku na srdce, v lete vieme ponechať otvorenú vetraciu štrbinu (ak máme na oknách sieťky proti hmyzu), no kto z nás vetrá stále počas zimy? Paradoxne, práve v zime je potrebné vetranie ešte viac najmä kvôli väčšiemu teplotnému rozdielu medzi interiérom a exteriérom. V spojení s „málokomorovými oknami“ a chladnejším regiónom je orosenie v okolí okien badateľné hneď, neskôr aj v podobe plesne. Tieto pocitové aj viditeľné problémy rieši centrálne riadené vetranie s rekuperáciou. Okrem pocitu práve vyvetranej miestnosti poteší aj pri pohľade na mesačné náklady. Ušetrí až  90% toho, čo by sme inak vypustili von oknom.

„Popravde, neviem presne čo napísať do recenzie. Funguje ako má, v podstate o ňom nevieme, pretože na pocit vyvetrania sme si rýchlo zvykli. Už to cítime skôr opačne, ak niekam prídeme, ťažký vzduch registrujeme ihneď.“

Prihláste sa na odber noviniek

Rýchly kontakt:

AERO SYSTEM, s.r.o.
Kancelária a sklad:
Hniezdne 118 
065 01  Hniezdne

Všeobecné informácie: info@comair.sk
+421 905 401 344
Technická podpora: +421 907 911 565
Montáže - podpora: +421 915 710 914
Obhliadka referencií: obhliadka@comair.sk
Projekcia: projekcia@comair.sk