4 roky v dome s rekuperáciou

Doporučujeme

“V zdravom dome zdravý vzduch©

Nič iné Vám kvalitu a zdravosť bývania neovplyvní v takej výraznej miere ako práve vetrací systém použitý vo Vašom dome...

4 roky v dome s rekuperáciou


Bývanie v dome s rekuperáciou

Mnoho ľudí zaujíma aké to je bývať v dome s rekuperáciou. Vznikajú mnohé otázky či to má aj negatívne vlastnosti a aké. Na internete si dokážete nájsť mnohé skúsenosti, avšak veľa popísaného je aj negatívneho. Logicky, väčšinou na diskusné fóra píšu práve ľudia, ktorí majú problémy, nie tí, ktorí sú úplne spokojní. Veľmi podobná je aj situácia pri autách a diskusiách o ich spoľahlivosti.

Takže, ako to vlastne je? Aké je bývanie s riadeným vetraním z pohľadu prevádzkovateľa?

Príjemné a komfortné, neporovnateľné s bývaním bez riadeného vetrania.

Toto je najčastejšia odpoveď, ktorú počúvame od našich zákazníkov. Ale skúsme to rozobrať na drobnejšie.


 

Komentáre zákazníkov

Komentáre vznikli na naše požiadanie a jedná sa o komentáre reálnych zákazníkov prevádzkujúcich systém minimálne pol roka:

 

Systém riadeného vetrania funguje bez problémov, na začiatku bývania sme chvíľu menili nastavenia programov k našej spokojnosti, ale odvtedy iba priebežne vyčistíme filtre a nič iné neriešime. V našom predchádzajúcom zrekonštruovanom byte sme mali napriek pravidelnému vetraniu oknami problém s vysokou vlhkosťou. Tento problém v našom novom dome nemáme, vzduch je vždy čerstvý. Sme spokojní a tento systém môžeme iba odporúčať.

zákazník, realizácia 05/2013

 

Systému rekuperačného vetrania som neverila. Ale presadil si ho môj manžel. Mne to pripadalo drahé a zbytočné. Až počas realizácie som si uvedomila o aký rozsah opatrení a zásahov sa jedná - množstvo potrubí, komponentov a k tomu realizácia, ktorá sa mi veľmi páčila, všetko do seba pekne zapadalo, myslela som si, že tam budú plechové rúry ako máme v práci. Teraz, po roku používania môžem povedať, že to bolo asi najlepšie rozhodnutie, ktoré urobil a som rada, že ma v tomto presvedčil. Náš dom je vďaka tomu dokonalý, bez plesní, vlhkosti a ťažkého vzduchu. Proste čerstvý vzduch všade.

zákazník, realizácia 02/2013

 

Systém vetrania sme si realizovali sami po nákupe komponentov. Veľa práce na dome sme urobili svojpomocne a toto nebolo nič zložité, aj keď na začiatku boli obavy. Materiál nám priviezli na miesto realizácie, technik tam urobil obhliadku, upozornil nás na možné problematické miesta a urobil zaškolenie k montáži. Momentálne systém používame tretí rok. Spotreba elektrickej energie, ktorej som sa obával je minimálna, nepozorovateľná na účte za elektrinu. Jediné negatívum je, že čase keď v zime denne používame krb tak vlhkosť klesá dosť nízko, ale toto je v zime štandartný problém kvôli nízkej vonkajšej vlhkosti. Pomáhame si výdatnejšou zálievkou kvetov a sušením prádla v dome. Nikdy sme nemali v dome ani náznak plesne a vlhkosť nad 60 percent. Som spokojný a systém jednoznačne doporučujem!

zákazník 09/2012   

 

Systém vetrania bola jedna diléma počas stavby nášho domu. Uvažovať o ňom sme začali pomerne neskoro, keď už bola hrubá stavba hotová. Napriek tomu sme stihli systém naplánovať a osadiť. Mali sme obavy z toho, či je to nutné, suma za tieto systémy nie je zanedbateľná hlavne keď si vyberiete kvalitné komponenty pre ktoré sme sa rozhodli po prečítaní negatívnych referencií na lacné zčasti plechové systémy. Ale ak to porovnáte rozsahovo napríklad s vykurovaním, tak je to cenovo podobné. Dnes si už systém užívame a prakticky považujeme za normálne, že nemyslíme na otváranie okien a dom je stále perfektne vyvetraný. Sťahovali sme sa ihneď po dokončení a vôbec sme nemali pocit že bývame v čerstvej novostavbe. Vzhľadom na horšie skúsenosti susedov by som sa určite rozhodol znova pre systém COMAIR.

zákazník 08/2012

 

Náš dom sme rekonštruovali pomerne od piky. Súčasťou bolo aj osadenie riadeného vetrania. Uvažovali sme nad viacerými alternatívami a konečné rozhodnutie bolo na základe obhliadky systémov na živo. Mali sme možnosť vidieť aj systém v prevádzke v bežnom dome, čo považujeme za veľké plus. Systém nám funguje do dnes, a pravdupovediac ho už považujeme za súčasť domu a nevenujeme mu žiadnu pozornosť, pretože funguje samostatne. Nič sa nám nepokazilo a všetko funguje ukážkovo, filtre meníme v intervaloch aké vysvieti riadiaca jednotka. Perfektná vec je pravidelné automatické zasielanie filtrov, netreba nikde nič objednávať a filtre dojdú raz za pol roka. Super, doporučujem!

zákazník 04/2012

 

Vetranie máme v prevádzke druhý rok, výstavba sa nám trochu pretiahla. Čo sa tohoto systému týka, sme s ním spokojní na rozdiel od niektorých iných vecí v našom dome. Vyhovuje nám aj automatický bypass systém, ktorý sa v letnom období spúšťa takmer každý deň. Realizácia bola rýchla, za dva dni to mali hotové. Centrálu sme kupovali až o dva roky neskôr. Všetko funguje korektne, ale pre istotu sme si aktivovali rozšírenú záruku na 5 rokov. Systém rozvodov je drahší, ale je neporovnateľne pokrokový s konkurenčnými - aspoň podľa toho čo som vtedy videl - všetko bolo premyslené do posledného detailu. Rekuperáciu Hruc by som doporučil.

zákazník 03/2012

 

Máme od firmy COMAIR iba vetraciu centrálu, pretože sme sa o nich dozvedeli, keď už sme mali zrealizované plechové rozvody vzduchu. Systém sa dokázal pripojiť aj na existujúce rozvody. Čo ma vtedy prekvapilo bolo, že kompletný systém plechových rozvodov ma vyšiel pri realizácií na kľúč takmer rovnakú sumu ako by ma stál systém rozvodov od firmy COMAIR podľa kalkulácie. Všetko nám funguje dobre, ale na základe skúseností s rozvodom v podlahe by som doporučil dať rozvody do stropu - neobmedzujú, nepadajú tam drobné predmety, nevyleje sa nič. Centrála je perfektná, čo som videl iné, tak toto je najlepšie technické prevedenie, som strojár takže mám k tým veciam vzťah. Ovládanie jednoduché, pripojil som aj tlačidlá nárazového prevetranie z kúpelní. Minulý rok sme si po prečítaní článkov o kvalite vzduchu chceli premerať kvalitu vzduchu v našom dome tak mi po telefonáte dodávateľovi bezplatne zapožičali merač obsahu CO2 vo vzduchu - super prístup. Behom týždňa som si mierne zmodifikoval nastavené programy podľa meraných hodnôt. Jednoznačne doporučujem aj zariadenie aj firmu.

zákazník 12/2011

 


 

4 roky v dome s rekuperáciou...

 

Bývame štyri roky v dome s riadeným vetraním. Celý dom bol riešený ako nízkoenergetický s prvkami pasívneho domu. Súčasťou je okrem riadeného vetrania aj akumulačná nádoba kvôli alternatívnemu zdroju tepla na tuhé palivo a solárny systém na ohrev akumulačnej nádoby. Dom je dvojposchodový, konštrukcia YTONG s izoláciou stien hrúbky 20cm, strecha izolovaná 30cm a 15cm izolácie pod podlahou. Počas výstavby sme sa snažili eliminovať tepelné mosty.

Po štyroch rokoch bývania by sme určite nemenili. Komfort bývania sa nedá porovnať s bežným domom. Tento komfort robí práve systém rekuperačného vetrania, pretože je vždy vyvetrané, bez potreby zásahov. Ďalšia dôležitá vec sú prevádzkové náklady domu. U nášho domu sú náklady výrazne nižšie ako u klasickej výstvaby. Samozrejme určité zvýšené náklady boli pri výstavbe, jednak na väčšiu hrúbku zateplenia, systém vetrania atď, ale je tu reálna návratnosť a neporovnateľný komfort.

Aké sú prevádzkové náklady domu?

Prakticky sa s poplatkami za všetky energie vieme zmestiť bez problémov do hranice 100Eur mesačne (elektrická energia + plyn, používané na vykurovanie, ohrev vody, varenie, svietenie... proste celková spotreba) pri 5 členoch domácnosti a obstavanom vnútornom objeme cca 510m3. Toto považujeme za veľmi dobrý výsledok pri zohľadnení drsných podmienok severného Slovenska. Čo sa teoretického prepočtu spotreby energií na m2 plochy týka, zďaleka nie sme na hodnotách spotreby pasívneho domu. Vzhľadom na náklady potrebné pre ďalšie zníženie energetickej náročnosti pre nás už nemalo v danej lokalite a finančnej náročnosti zmysel to riešiť (málo slnka, silné mrazy v zime - viac kolektorov solárneho systému, osadenie fotovoltaiky na generovanie elektrickej energie...). Tu si treba uvedomiť rozdiel v možnosti dosiahnutia parametrov pasívneho domu na južnom Slovensku a na severe, kde je výrazný rozdiel teplôt počas roka, počtu slnečných dní atď.

Ako je to s vetraním?

Počas 4 rokov prevádzky sa nič nepokazilo, ani raz sa zariadenie nevyplo a prakticky iba vymeníme filtre keď zasvieti červená kontrolka na ovládacom displeji. Keď ideme na dovolenku, prepíname systém cez menu na prázdninový mód, kedy bežia ventilátory na minimálny výkon a odvetrávajú sa iba škodliviny vznikajúce zo zariadenia interiéru. V prípade väčšej návštevy si na ovládacom paneli manuálne prepneme na druhý výkonový stupeň. Takisto pri väčšom varení alebo pri pocite zníženej kvality vzduchu použijeme tlačidlo nárazového prevetrania na ovládacom panely a centrála vtedy prejde na 5 minút do plného výkonu. Po stanovenom čase sa vráti ku programu. Program nastavoval manžel, takže do toho nezasahujem, iba počas prvých mesiacov bývania sme sa s tým hrali a menili sme nastavenia tak, aby nám vyhovovali podľa časov ranného vstávania a prítomnosti v dome.

Po spustení sme si sledovali aj kvalitu vzduchu pomocou merania hladiny CO2 a podľa toho sme odladzovali nastavený program vetrania.

Aké to je s hlučnosťou systému?

Jedna z mojich obáv bola aj v tom, aby vetranie nebolo hlučné, hlavne v noci. Celý systém bol urobený podľa doporučení a je prekvapivo tichý. Počas bežného fungovania ani nepostrehnete, že systém vytvára nejaký hluk. Prakticky ho počujeme iba po manuálnom prepnutí na nárazové prevetrávanie. V bežnom režime aj keď stojím priamo vedľa vetracej jednotky v technickej miestnosti kde máme práčku, neviem o tom či centrála beží. Napríklad aj solárny systém je oproti nášmu vetraniu hlučnejší.  

Aké to bolo po nasťahovaní?

Viackrát sa nás ľudia pýtali na prípadné plesnivenie v dome, pretože sme sa nasťahovali necelé 2 roky od začatia stavby domu. V tomto môžeme povedať, že aj napriek nasťahovaniu sa do novostavby nebol nikdy problém ani s plesňou, ani so zrážaním vlhkosti na oknách a podobne. Takisto žiaden zápach novostavby nebol citeľný. Čo sa vlhkosti týka, pohybuje sa počas celého roka na úrovni cca 50 percent, výnimkou sú obdobia výraznej zimy vonku, kedy to klesá až ku 40 percentám. Na to sme však postupne našli opatrenia, takže častejšie zalievame kvetiny, prádlo sušíme v interiéry, nepoužívame vtedy sušičku prádla a tým dokážeme vlhkosť udržiavať na úrovni nad 44 percent, čo je z pohľadu zdravého bývania dobrá hodnota - podľa dostupných zdrojov sa považuje za príjemné hodnoty od 40 do 60 percent. Tieto hodnoty mierne znižuje aj to, že máme v dome nastavenú vnútornú teplotu 23 stupňov, čo nieje najmenej, ale toto pre nás predstavuje komfortnú teplotu, na ktorú sme zvyknutí a vyhovuje nám.

Čo by sme zmenili?

Uvažovali sme s nasadením tlačidiel vetrania do kúpelní, natiahli sme počas výstavby potrebné káble, ale tlačidlá sme neosadili doteraz, pretože ich netreba. Druhá vec bolo čidlo na merania kvality vzduchu, a prepojenie s centrálou tak, aby zvýšilo výkon keď kvalita vzduchu poklesne napríklad počas väčšej návštevy. Toto je vec, ktorú možno budeme ešte riešiť. Kedže mávame väčšie rodinné oslavy, používame zatiaľ mnauálne zvýšenie výkonu na ovládacom panely. Časť výduchov, ktoré máme v podlahe by sme presunuli do stropu. Aby bolo všetko v strope a neobmedzovalo to (podlahové mriežky sú akurát v mieste kade sa chodí na terasu).

Všetko ostatné funguje tak ako má a nemenili by sme asi nič.

 

odkazy: rekuperačná jednotka, vetranie, rekuperácia, rekuperačné vetranie, ventilácia, rekuperačné jednotky, vetracia jednotka, rekuperačná jednotka, rekuperácia, rekuperačná jednotka, centrálne vetranie s rekuperáciou, nútené vetranie, rekuperačná jendotka, rekuperácia, rekuperačka, vetracia centrála, rekuperácia

Aktuálne v akcii


NÁVRH SYSTÉMU ZDARMA - návrh vhodného systému, funkčnný náčrt a nacenenie potrebných komponentov zdarma!

AQUACOMPLUS SET PRICE - špeciálna zľava na systém zemného výmenníka pre existujúceho zákazníka alebo pri odbere spolu s centrálou HRUC-E.

ActiveCarbon Filter - set protizápachových filtrov pre každú predanú centrálu HRUC zdarma.

AQUACOM I. riadiaca jednotka - staviate vlastný systém zemného výmenníka?

Z našich publikácií

 

 

WEB LINK V QR PODOBE:

 

Stačí načítať a uložiť pomocou mobilného telefónu

 

S5 Box

Register

Google+