Problém: pleseň v dome

Doporučujeme

“V zdravom dome zdravý vzduch©

Nič iné Vám kvalitu a zdravosť bývania neovplyvní v takej výraznej miere ako práve vetrací systém použitý vo Vašom dome...

Pleseň v dome

V praxi sa denne stretávame s problémom výskytu plesní v novostavbách rodinných domov, bytov a rekonštruovaných priestorov po nasťahovaní obyvateľov. Spravidla v uvedených priestoroch nameráte vysokú vlhkosť vzduchu a zároveň malé možnosti pravidelného vetrania.

Prečo v minulosti nebol problém s plesňou?

Štandartné objekty v minulosti boli prevetrávané netesnosťami v konštrukcii, respektíve v okenných systémoch, vzduch bol odťahovaný z interiéru napríklad pecou, ktorá ho spotrebovala v procese horenia a čerstvý vzduch bol popritom nasávaný netesnosťami. V súčasnosti pri silnom tlaku na nízku spotrebu energií, sa budovy výrazne zatepľujú a zároveň zatesňujú, pričom sa neprihliada na problematiku vetrania takéhoto priestoru. Na to, aby v tak zatesnenom priestore bol vzduch zodpovedajúcej kvality musíte vetrať pravidelne otvorenými oknami. A toto pri súčasných cenách energií na vykurovanie nebude nikto praktizovať... Na trhu sú dostupné napríklad okná s takzvanou mikroventiláciou (zámernou netesnosťou), ale tieto problém neriešia úplne, iba môžu zmierniť dôsledky.


Ako teda problém vyriešiť?


Najrozumnejšie riešenie je zabudovať centrálny vetrací systém s rekuperáciou tepla, ktorý Vám zabezpečí nútené vetranie Vášho príbytku presne podľa nastaveného programu. V praxi sú dostupné aj iné riešenia, ale spravidla sú to riešenia čiastkové - napríklad hybridné vetranie, ktoré rieši odťah bez rekuperácie, prípadne decentrálne systémy na osadenie do steny každej miestnosti, ktoré ale môžu mať problém s namŕzaním a nefunkčnosťou v zimnom období v prípade nedodržania zásad osadenia centrály.

V každom prípade Váš problém najlepšie vyrieši zmena systému vetrania, jednoznačne najlepší výsledok bude po osadení centrálneho systému riadeného vetrania s rekuperáciou. Pomerne výrazne a z hľadiska inštalácie najrýchlejšie dokážete problém eliminovať použitím lokálnej rekuperačnej jednotky osadenej v kritickej miestnosti - napríklad lokálnych jednotiek z portfólia Britského výrobcu Vent-Axia

Samozrejme je nutné zvážiť, či čiastočnou príčinou problému nieje aj chyba v konštrukcii budovy (výrazný tepelný most a podobne), pretože systém riadeného vetrania v takomto prípade samozrejme určite pomôže kvalite a zdravotným parametrom obývaného priestoru, ale problém je potrebné ošetriť aj zo strany chybnej konštrukcie.

Príručka ako dobre vybrať vetrací systémV prípade, že si chcete dopriať zdravé ovzdušie, komfort a ešte ušetriť energiu na vykurovanie, neváhajte a rozhodnite sa pre centrálne vetranie s rekuperáciou. Toto rozhodnutie určite neoľutujete.


Pleseň v dome, pleseň v byte, pleseň v novostavbe, pleseň po rekonštrukcii...

Aktuálne v akcii


NÁVRH SYSTÉMU ZDARMA - návrh vhodného systému, funkčnný náčrt a nacenenie potrebných komponentov zdarma!

AQUACOMPLUS SET PRICE - špeciálna zľava na systém zemného výmenníka pre existujúceho zákazníka alebo pri odbere spolu s centrálou HRUC-E.

ActiveCarbon Filter - set protizápachových filtrov pre každú predanú centrálu HRUC zdarma.

AQUACOM I. riadiaca jednotka - staviate vlastný systém zemného výmenníka?

Z našich publikácií

 

 

WEB LINK V QR PODOBE:

 

Stačí načítať a uložiť pomocou mobilného telefónu

 

S5 Box

Register

Google+