fbpx

V ZDRAVOM DOME ZDRAVÝ VZDUCH®

NIČ NEOVPLYVNÍ V KVALITU BÝVANIA V TAKEJ MIERE, AKO SPÔSOB JEHO VETRANIA

    

Návrh

Návrh vetrania s rekuperáciou s funkčným plánom realizácie zdarma
Poradenstvo a návrh systému vetrania s rekuperáciou na základe 14-ročných skúseností obsahujúci realizačný návod vrátane funkčného plánu rozmiestnenia jednotlivých komponentov. Optimálny výber zariadenia presne podľa potrieb priestoru a jeho využívania. rekuperácia rekuperaciaNávrh rekuperácie

Realizácia

Svojpomocná montáž rekuperácie alebo realizácia na kľúč?
Prispôsobenie montáže potrebám klienta - kompletná realizácia na kľúč prostredníctvom profesionálneho tímu, čiastočná asistencia, pri ktorej si klient vyberie fázy realizované našim tímom alebo montáž vo vlastnej réžii klienta s úplnou technickou podporou, dovozom a zapožičaním vŕtacích technológií. Dozvedieť sa viac

Referencie

Naplnila rekuperácia očakávania klientov?
Miera uspokojenia očakávaní a potrieb klientov je pre nás absolútnou prioritou. Zrealizovali sme viac než 380 vetracích systémov, ročne uložíme viac než 20 kilometrov potrubí a osadíme viac než 1000 aero vyústení. Aj pri tomto množstve je miera reklamácií stabilne pod úrovňou 1 %. Kvalitu našich služieb potvrdzuje aj získanie certifikátu manažérstva kvality ISO 9001. V rámci služby SERVIS+ poskytujeme možnosť rozšírenej záruky.Prečítať referencie

OBJEDNÁVKA FILTROV ONLINE

Objednajte si náhradné filtre pohodlne.
Šetríme Váš čas a ponúkame možnosť nastaviť pravidelný interval zasielania filtrov aj bez opätovnej objednávky.
Objednať

VYHOTOVENIE CENOVEJ PONUKY ZDARMA

V prípade záujmu o predbežnú cenu systému vetrania s rekuperáciou  pre konkrétnu nehnuteľnosť je potrebné zaslať nám jej pôdorys s rozmermi a Vašou predstavou.
Dozvedieť sa viac

SPOZNAJTE VETRANIE S REKUPERÁCIOU

Využite možnosť vidieť  počuť systém riadeného vetrania s rekuperáciou  priamo v prevádzke a položiť akékoľvek otázky priamo pri obhliadke v referenčnom dome.
Dohodnúť obhliadku

V ZDRAVOM DOME ZDRAVÝ VZDUCH ®

Komfortné, kvalitné a zdravé centrálne vetranie s rekuperáciou u vás doma
  • Certifikované vetracie jednotky so spätným získavaním tepla (rekuperáciou) dostupné v 3 modeloch
  •  Protiprúdový výmenník tepla s účinnosťou rekuperácie vyššou než 90 % vo všetkých výkonnostných režimoch, aický 100 % by-pass
  • Ovládanie s možnosťou pripojenia na inteligentnú elektroinštaláciu budovy, alebo kompletné ovládanie prostredníctvom rôznych verzií ovládačov s možnosťou plnej aizácie optimálnych nastavení
  • Úplná kompatibilita a maximálna efektivita s certifikovaným potrubný zvlhčovačom HigroPlus+, HOMevap a zemným glykolovým výmenníkom tepla AquaCom+
  • Inovatívny systém ventilačných rozvodov umožňujúci skrytú realizáciu  vrátane úplného zaliatia v rámci stavebného materiálu s garanciou tesnosti spojov podľa podľa normy EN12237, EN1507 alebo definície LUKA
  • Spájanie všetkých elementov na “KLIK”, certifikované antistatické a antibakteriálne vlastnosti, na výrobu sa nepoužívajú žiadne recyklované suroviny, úplná absencia kovových častí v celom systéme

Potrebujete ďalšie informácie o vetraní s rekuperáciou?

Neváhajte a kontaktujte nás telefonicky prostredníctvom čísla prvého kontaktu,
využite možnosť objednať sa na obhliadku vetracieho systému s rekuperáciou,
prečítajte si publikované články o riadenom vetraní,
alebo si stiahnite príručku ako vybrať správnu rekuperáciu pre rodinný dom.
Stiahnuť príručku

Kontakty
Téma riadeného, resp. núteného vetrania je častokrát uvádzaná najmä  v súvislosti s bývaním v súkromných obytných nehnuteľnostiach. Počas riadeného vetrania však prebieha viacero procesov súbežne, ktoré následne prinášajú konkrétne preukázateľné účinky na zdravotnú, energetickú i komfortnú stránku bývania. To sa však týka pobytu „doma“, čo však s pobytom v práci, či škole a školských zariadeniach?  

  Výsledky viacerých štúdií vypracovaných v rámci Akčného plánu pre životné prostredie a zdravie detí Európy (CEHAPE) poukázali na priamu súvislosť medzi zhoršujúcim sa zdravotným stavom a ich pobytom v znečistenom vnútornom prostredí.
Vzhľadom nato, že v súčasnosti ľudia trávia priemerne 80 – 95% času v interiéri (domácnosti, školy, administratívne budovy, atď.) stáva sa pre nich kvalita vnútorného ovzdušia jedným z najdôležitejších faktorov determinujúcich ich celkové zdravie.    

  
„Pôsobeniu environmentálnych faktorov je človek vystavený počas celého života. Ukazuje sa však, že kvalita životného prostredia vplýva v oveľa väčšej miere práve na detský organizmus, keďže deti vzhľadom na svoje telesné proporcie dýchajú väčší objem vzduchu a v ich organizme prebieha intenzívny vývoj.“ MUDr. Daniela Krajčová, Ústav hygieny LF UK, Bratislava   

Vzhľadom na enviromentálne podmienky sa venuje zvýšená miera pozornosti práve monitoringu podmienok vnútorného ovzdušia v školských a predškolských zariadeniach, v rámci Akčného plánu pre životné prostredie a zdravie detí (CEHAPE) sa vypracovalo už v roku 2010 viacero štúdií v rámci celej Európy. Najrozsiahlejšej štúdie SINPHONIE (Schools Indoor Pollution and Health: Observatory Network in Europe) a SEARCH, na ktorých od roku 2010 participuje 38 zdravotníckych inštitúcií v 25 krajinách sa zúčastnilo aj Slovensko. Hodnotilo sa 18 fyzikálnych, chemických a biologických faktorov, ktoré ovplyvňujú kvalitu vnútorného ovzdušia priestorov určených pre denný pobyt detí a mládeže. Prostredníctvom fyziologických parametrov a psychologických testov sa následne posudzovala miera sústredenia a pozornosti žiakov, na ktorú má kvalita vnútorného prostredia priamy vplyv.  
 
Výsledky projektu SEARCH ukázali, že vo všetkých sledovaných slovenských školách sú vysoko prekročené hranice koncentrácie prachových častíc (zapríčiňuje výskyt bronchitídy), pozorovaný bol aj najvyšší výskyt alergických a dráždivých reakcií v porovnaní s inými krajinami. Medzi najrizikovejšie faktory ovplyvňujúce tieto výsledky boli zaradené najmä prekročené kapacity zariadení (teda znížená biologická kvalita ovzdušia), plastikové podlahoviny, nevhodné spôsoby upratovania a údržby budov.     


Vo viacerých prípadoch výsledky preukázali priamy vzťah medzi zvýšenou mierou astmatických ochorení a prítomnosťou skúmaných faktorov (drobné prachové častice, alergény, roztoče či zbytky tabakového dymu). V uvádzaných príčinných súvislostiach dominujú práve enviromentálne a faktory životného štýlu prebiehajúce na základe modernizácie (spôsob renovácie a výstavby budov, priemysel, znečistenie, atď.) Riziká zvýšeného výskytu symptómov respiračných ochorení (bronchitída, suchý kašeľ, alergické reakcie,..) boli významne vyššie s priestoroch so zníženou ventiláciou.
Nedostatočné vetranie je v priamom vzťahu aj s vysokými množstvami prchavých organických látok a biologickým znečistením ovzdušia (baktérie, plesne, roztoče) a kvalitou ovzdušia podľa meraných hodnôt CO2, ktoré pri vyššej miere zapríčiňujú zhoršenie pozornosti, únavu, či prispievajú k faktorom podporujúcim proces oxidačného stresu.  

Viaceré z týchto štúdií ako svoj záver vydali konkrétne opatrenia, ktoré by školy mali nasledovať, aby kvalitu vnútorného prostredia efektívne skvalitnili. U nás sa danou problematikou zaoberá Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorý v danej téme vydal niekoľko materiálov a vyhodnocovacích správ z uvedených výskumov, kde ako jedno z opatrení bolo odporúčanie na zabezpečenie kvalitnej ventilácie priestorov určených pre dlhodobý denný pobyt detí.

Z našich skúseností dokážeme potvrdiť, že kvalitne prevedené riadené vetranie realizované so zreteľom na vyššie uvedené výsledky štúdií dokáže výrazne napomôcť zlepšeniu podmienok vnútornej klímy, ktoré sú kľúčové pre zachovanie respiračného zdravia. Dokáže napomôcť aj ostatným oblastiam opatrení pri zvýšenie kvality vnútorného prostredia (vhodný spôsob dezinfekcie a upratovania, úprava okolia budov, minimalizácia prítomnosti tabakového dymu, či splodín a popolčeka z vykurovania, minimalizácia prítomnosti dráždivých pachov a prchavých látok, atď.)

Počas riadeného vetrania prebiehajú viaceré procesy súbežne, ktoré spoľahlivo a nepretržite zabezpečujú:
- výraznú filtráciu privádzaného vzduchu s viac než 90% účinnosťou odstránenia jemných prachových častíc s možnosťou osadenia uhlíkových filtrov
- neustály prívod čerstvého vzduchu s optimálnym množstvom O2 a odvádzanie „znehodnoteného vzduchu“ s vysokým obsahom CO2 bez rizík spojených s nárazovým vetraním tried či prievanom (najmä v zimných mesiacoch s rizikom nepriaznivých zmien teploty a prítomnosti popolčeka zo spaľovania počas vykurovania)
- šetrenie energií, okrem zdravotného hľadiska využívame aj pridružené úsporné benefity v podobe využívania zostatkového tepla/ chladu znehodnoteného, odvádzaného vzduchu.

Všetky tieto procesy, vrátane možnosti doplnkového vnútropotrubného systému na udržiavanie vhodnej úrovne vlhkosti dokážu byť plne aické a fungujú na základe aktuálnych vnútorných podmienok podľa potrieb prítomných osôb. Nie je teda potrebná denná údržba, či dezinfekcia.

Je dôležité spomenúť, že najrozšírenejším trendom v modernizácii školstva bolo vonkajšie zateplenie budov, ich striech a výmena plastových okien, teda čo najväčšie vzduchotesné a tepelné uzavretie budov – tieto budovy síce zvýšili energetickú efektivitu ale zároveň okrem nárazového vetrania obmedzili akúkoľvek formu výmeny vzduchu, či jeho cirkuláciu medzi vnútorným a vonkajším prostredím a to aj v prípade, že okná disponujú funkciou mikrovetrania.
To vzhľadom na bežné rozmery priestorov nie sú dostačujúcou alternatívou, obzvlášť ak uvedieme, že mikrovetranie vždy záleží skôr od vonkajších veterných podmienok a nereaguje na meniace sa potreby v interiéri.
Táto “nepružnosť reakcií” je citeľná ako zrážanie vody v oblasti okien, rohov či miest s tepelnými mostami, prirodzeným následkom je výskyt plesní a hubovitých organizmov, na ktorých odstránenie je nevyhnutné použitie invazívnej chémie.

Aktuálnym problémom sa stáva najmä aj samotná kvalita vonkajšieho ovzdušia, z ktorého privádzame prirodzeným vetraním vzduch do interiérov – v určitých lokalitách (napr. oblasť Vranova nad Topľou, Ružomberka, či Bratislavy a priemyslených miest) aj pri dodržaní harmonogramu vetrania oknami podľa smerníc EÚ nedokážeme vyhovieť zdravotným požiadavkám z jednoduchého dôvodu, vonkajšie ovzdušie samo o sebe obsahuje priveľké množstvo jemných častíc, popolčeka či splodín (najmä vo vykurovacom období). V tomto prípade je pre dlhodobý pobyt vhodné považovať filtráciu vzduchu za nevyhnutnosť.

Tento materiál je vlastníctvom spoločnosti COMAIR Slovensko, jeho ďalšie šírenie treťou osobou je dovolené len po písomnom súhlase spoločnosti. Materiál bol vyhotovený na základe verejne dostupných štúdií SINPHONIE, SEARCH a záverov CEHAPE.
bla4

Certifikácia

Zdravotná nezávadnosť podľa EN. Patentované KLIK spojenia LUKA, trieda tesnosti D. 

SERVIS+

Možnosť rozšírenia záručnej lehoty až na 5 rokov s programom pravidelnej kontroly zariadenia.

Partneri

  Naše zariadenia si majú miesto aj v portfóliu stavebných spoločností, či projektantov.

Cenník

Stiahnite si aktuálny cenník všetkých komponentov a príslušenstva.

Články

Rozvinuli sme aj publikačnú činnosť, či spolupracovali na tvorbe odborných článkov.

Galéria

  Fotky realizácií a 3D model celého systému v priereze stavby.

Tím COMAIR Slovensko

Zákazníkom svoju pozornosť denne venujú
Ing. Rastislav Petrus Konateľ spoločnosti  petrus@comair.sk
Tel.: +421 907 911 565
Bc. Lenka Petrusová Administratívainfo@comair.sk
Tel.: +421 915 919 862
Mgr. Mária Dubjelová Obchod a rozpočty
office@comair.sk
Tel.: +421 905 401 344

Adrián FiľkoTechnik realizácietechnik@comair.sk
Tel.: +421 915 710 914
Martin Jurák  Technik realizácietechnik@comair.sk
Tel.: +421 905 515 840
Martina Vajdová Petrusová Marketingmarketing@comair.sk
Tel.: +421 948 203 261

Líder v inováciách


Firma COMAIR (založená v roku 1970) je popredným holandským producentom ventilačných zariadení určených na vetranie rezidenčných objektov. V Holandsku má využívanie obnoviteľných zdrojov energie dlhodobú históriu, aj preto je jedným zo symbolov krajiny veterný mlyn.
Vďaka 40-ročným skúsenostiam sa spoločnosti podarilo vytvoriť vetrací koncept s rekuperáciou energie, ktorý je technicky vyspelý, výkonný, efektívny a vyznačuje sa dlhodobou, spoľahlivou prevádzkou bez porúch a poklesov efektivity.
Spoločnosť priniesla na trh nadčasové riešenia ventilácie, inovatívne ventilačné rozvody Uniflexplus+, FLX a Isocomplus+, ktoré sa vyznačujú elimináciou rizík montážneho pochybenia a úplnou absenciou rizík spojených s používaním hliníkových potrubí. Ich inštalácia je jednoduchá a nie je potrebná dodatočná izolácia, či použitie ďalších komponentov na spájanie, čo umožňuje aj čistenie.

Sídlo firmy COMAIR  COMAIR produkty

Okrem konceptu riadenej ventilácie spoločnosť vyvinula aj samotné vetracie jednotky, zamerané na vysokú účinnosť, nízku spotrebu elektrickej energie a dlhoročnú spoľahlivú prevádzku. Vedľa vetracích jednotiek tu máme aj prídavné zariadenia, ktoré maximalizujú výkon a užívateľský komfort samotného systému vetrania - zemné výmenníky tepla, chladiče a inteligentný aktívny zvlhčovač vzduchu HIGROPLUS.

Na Slovensku sme zodpovední za distribúciu, predaj a servis výrobkov COMAIR.

Často kladené otázky o rekuperácii

Prečo by som mal zvážiť inštaláciu vetracieho systému s rekuperáciou, je inštalácia nevyhnutná?

Odpoveď:Prvým dôležitým faktorom, ktorý je nevyhnutné si uvedomiť je, že vnútorná klíma domu má najvýraznejší si vplyv na zdravosť a i pocitový komfort daného prostredia. Príjemná klíma tradičných stavieb bola spôsobená netesnosťou stavby – netesné okná, dominantná pec s otvoreným komínom, tie sú moderných stavbách odstránené a proces „neriadeného a nepretržitého vetrania cez netesnosti musíme začať „riadiť“, aby sme vyhli pocitu ťažkého vzduchu, nezdravým podmienkam, či výskytu plesní. Príjemnú a zdravú kvalitu ovzdušia zabezpečíme iba pravidelným prívodom čerstvého vzduchu. Termín riadené, centrálne, či vetranie s rekuperáciou je v našich podmienkach pomerne nový a častokrát sa zamieňa za trend. Je však dôležité povedať, že nie je trendom a potreba riešiť riadené vetranie prišla ruka v ruke s inováciami a energetickou efektivitou budov, v ktorých sa eliminujú tepelné mosty a kvôli efektivite sa dbá na čo najväčšiu až úplnú vzduchotesnosť stavby. Druhotným benefitom je výrazná úspora energií, o ktoré sa inak pripravíme klasickým vetraním a teda aj lepší výsledok na energetickom certifikáte budovy. Riadené vetranie má však svoje opodstatnenie aj v historických budovách, práve kvôli výraznému zlepšeniu údržby a hodnoty nehnuteľnosti.

Môžem mať nainštalovaný vetrací systém s rekuperáciou a zároveň do domu umiestniť kachľovú pec alebo krb?

Odpoveď: Samozrejme, systém riadeného vetrania Comair je kompatibilný so všetkými spôsobmi vykurovania nehnuteľností i stavebnými materiálmi. Konkrétne v prípade inštalácie krbu alebo akumulačnej pece je nutné riešiť prívod vzduchu na spaľovanie z exteriéru. Kvalitný krbový majster Vám doporučí iba takéto riešenie, pretože prívod vzduchu z interiéru nie je bezpečný. Zároveň je tu možnosť nadefinovania mierneho pretlaku na 3. výkonovom stupni vetracej jednotky kvôli lepšiemu rozpaľovaniu ohňa v krbe.

Akú spotrebu elektrickej energie má vetrací systém s rekuperáciou, koľko energie ušetrím oproti klasickému vetraniu?

Odpoveď: Centrály Comair majú na I., najčastejšie využívanom, výkonovom stupni spotrebu 13W. To pri celoročnej nepretržitej prevádzke zodpovedá nákladom na elektrickú energiu vo výške približne 30€/rok. Tieto hodnoty dosahujeme využitím špičkových jednosmerných motorov a premyslenému riadeniu výkonu. Objektívne je ťažko zodpovedať presnú hodnotu úspory oproti vetraniu oknami, pretože každý užívateľ je zvyknutý vetrať v inom časovom intervale, avšak pri zohľadnení požiadavok hygienických noriem sa v objektoch na bývanie vetraním stráca približne 40% energie na vykurovanie. Subjektívne je práve toto orientačná hodnota na výpočet návratnosti systému.

Potrebujem k systému riadeného vetrania s rekuperáciou zemný výmenník tepla alebo predohrev vzduchu?

Odpoveď: Nie, nie je to potrebné. Vzhľadom na vysoko účinný systém rekuperácie tepla jednotka Comair nepodmieňuje komfortné fungovanie v chladnom období  inštaláciou  zemného výmenníka tepla ani ohrevnej špirály. Referenčný systém máme v nepretržitej prevádzke vo výrazne chladnom podtatranskom regióne už päť rokov, dokážeme teda potvrdiť, že aj bez predohrevu alebo výmenníka funguje bez zamŕzania či akéhokoľvek obmedzenia prevádzky.
Zemný výmenník máme vo svojom portfóliu a jeho inštaláciu určite doporučujeme. Jeho hlavným prínosom je výrazné zlepšenie efektivity systému v zime a prínos v podobe "najzdravšej" možnej formy klimatizácie v letnom období. Koeficient získavania energie nášho zemného výmenníka je až 1:200, pri spotrebe 8W elektrickej energie.

Prečo by som mal uprednostniť systém ventilačných rozvodov Uniflex+ pred kovovými rozvodmi?

Odpoveď: Je dôležité si uvedomiť, že koncept vzduchových rozvodov Uniflexplus bol vyvinutý špeciálne pre obytné priestory - z čoho plynie, že jeho tvorba prebiehala so silným dôrazom na absolútnu tichosť, maximálnu elimináciu možnosti vzniku presluchov medzi miestnosťami a pazvukov z rozvodov, či prúdenia vzduchu. Zároveň je certifikovaný na úplnú zdravotnú nezávadnosť materiálov a má vnútornú vrstvu s antibakteriálnymi a antistatickými vlastnosťami. Všetky prvky sú aerodynamicky tvarované za účelom eliminácie hluku a optimalizácie prúdenia bez narážania na akékoľvek hrany. Je nevyhnutné si uvedomiť, že systém vetrania a jeho jednotlivé komponenty vyberáme aj na základe životnosti, ktorá by mala byť v rovnakom časovom horizonte ako je životnosť samotnej stavby. Prípadné opravy zaliatych či zakrytých potrubí mnohonásobne prevyšujú cenový rozdiel pri nákupe. Technické detaily, ako je garantovaná tesnosť spojov je patentovaným systémom „KLIK“ spojov s gumo-penovým tesnením, čím vzniká mechanický zaistený pevný spoj bez nutnosti použiť akékoľvek ďalšie spájacie komponenty zvyšujúce riziko poškodenia, sú veľmi hodnotnými ukazovateľmi kvality celého konceptu. Zároveň je absolútnym vylúčením kovových prvkov garantovaná neprítomnosť korózie v rozvode aj po mnohých rokoch, čím predchádzame riziku poškodenia, prežívania baktérií a zachytávania sa nečistôt.

Prihláste sa na odber noviniek

Rýchly kontakt:

AERO SYSTEM, s.r.o.
Kancelária a sklad:
Hniezdne 118 
065 01  Hniezdne

Všeobecné informácie: info@comair.sk
+421 905 401 344
Technická podpora: +421 907 911 565
Montáže - podpora: +421 915 710 914
Obhliadka referencií: obhliadka@comair.sk
Projekcia: projekcia@comair.sk